Zlatý retriever
Zlatý retriever, je spoločenské plemeno, pôvodne vyšľachtené k lovu. Ide o verného spoločníka a priateľa celej rodiny, ktorý si vyžaduje pozornosť. Je určený majiteľom, ktorý na neho budú mať čas, a budú mu venovať dostatočnú pozornosť.
Pôvod
Plemeno zlatého retrievera má šľachtické korene v Anglicku. Síce je to len pôvodcom nápadu jeho vyšľachtenia. Lord Tweedmouth chcel vyšľachtiť plemeno, ktoré bude aj lovecké aj spoločenské. Toto všetko sa udialo na konci 19. storočia. Oficiálne bolo plemeno uznané až začiatkom 20. storočia , v roku 1903, pričom oficiálne meno dostalo plemeno až v roku 1920 a to názov zlatý retriever.
Podľa viacerých historiek ho ľudia v minulosti využívali aj pri love rýb, kde nielen pomáhal pri nosení lán pri rybárskych lodiach, ale aj chytaní rýb, ktoré utiekli zo siete.
Stavba tela
Zlatý retriever má veľmi milý výraz, statnú a symetrickú postavu. Jeho chrbát je rovný a pevný so širokým hrudníkom, pričom predné nohy má rovné a zadné svalnaté. Má širokú lebku s čiernym nosom, s papuľou, ktorá nie je príliš dlhá, s dobrosrdečnými tmavohnedými očami. Uši máju strednú dĺžku do roviny očí. Chvost mu dosahuje až k pätám. Jeho mohutná kostra, na ktorej je dobre rozložené svalstvo mu umožňuje jeho elegantnú chôdzu.
Zlatý retriever má už predurčujúcu zlatú farbu srsti, ktorá sa vekom stáva stále bledšou. Nesmie byť červená a mahagónová. Srsť je rovná, niekedy mierne zvlnená, a má nepremokavú podsadu.
Povaha
Má veľmi citlivú povahu, preto pri jeho výcviku nesmie byť použité násilie. Jeho výchova je ľahká, lebo je veľmi učenlivý. Na svojho pána je veľmi fixovaný, a z tohto dôvodu nesmie byť ani umiestnený v koterci mimo rodiny. Musí mať neustále kontakt s rodinou, v ktorej sa nachádza, a jeho pán mu musí venovať aspoň minimálnu pozornosť. V prípade, že trpí nedostatkom pozornosti, tak u neho môžu nastať poruchy chovania. Keďže má veľmi miernu povahu, tak z neho strážca domu nikdy nebude, lebo mu chýba hryzavosť.
Na základe svojej mierumilovnej povahy je toto plemeno často využívané ako terapeutický, záchranársky alebo vodiaci pes pre nevidiacich alebo sluchovo postihnutých.
Je to veľmi aktívne plemeno, a preto je potrebné, aby bol zamestnaný, inak môže trpieť obezitou alebo poruchami správania. Môže byť zamestnaný napríklad aportovaním alebo inými kynologickými športami.
Starostlivosť
Je potrebné si dať pozor na kvalitu stravy. Ako šteniatko musí byť kŕmené kvalitnou stravou, aby sa dobre a správne vyvíjalo. Dospelý pes musí mať dôraz na stravu na základe vyťaženosti, ak je vyťaženie psa väčšie, musí byť jeho strava energeticky bohatá. Ak je pes vnútorný, tak musí mať stravu energeticky slabšiu, lebo toto plemeno má sklon k obezite. Psík senior, by mal rovnako ako pri iných plemenách, dostávať stravu, ktorá je bohatá na minerály a vitamíny.
V prípade, že chodíme so psíkom na výstavy, tak musí byť strihaný tak najneskôr dva týždne pred výstavou. Je dobré ho odmalička učiť na kúpanie, a na vyčesávanie, pričom je dobré používať kefu, ktorá je zakončená guľôčkami.
Video:
Fotografia: © bigstockphoto