Aljašský malamut
Aljašský malamut patrí k najmohutnejším severským plemenám psov. Nemusí bezpodmienečne vychádzať s inými psami, ale človeku je určite verným spoločníkom.
História
Aljašský malamut sa začal chovať na severozápade Aljašky, kde bol na začiatku používaný na ťahanie majetku ľudí, ktorí boli donútení pri tuhých mrazoch sa sťahovať. Na začiatku svojej druhovej éry sa malamut choval ako pomocník pri sťahovaní, neskôr ako pomocník pri ťažbe zlata a pri love medveďov, tuleňov a inej zveri.
Ich meno je odvodené od kmeňa inuitov, ktorých označovali ako Mahlemuti či Mahlemiu. Tento kmeň úplne začlenil malamutov do svojej komunity, a týmto u nich rozvíjal priateľskosť, inteligenciu a viedol ich k pomoci ľuďom.
Malamuti sa začali na základe svojej sily taktiež využívať v záprahoch, nielen u bežných ľudí, ale aj u kráľovskej kanadskej jazdnej polícii. Pri využívaní sa u psích záprahov ich krížili s rôznymi európskymi plemenami, ale aj s plemenom sibírskeho huskyho, čo skoro viedlo k ich vyhynutiu.
Stavba tela
Toto plemeno má ťažké kosti a tým sa stáva ťažkým a mohutným sám. Nemá ale ťarbavý pohyb, práve naopak, pohyb je veľmi svižný a akčný. Dorastá do výšky 66 – 56 cm, kde veľkosť určuje hlavne pohlavie, a váhovo je to okolo 32 – 43 kg. Tieto predispozície ich predurčili ako ťahačov
Má širokú hlavu s masívnym ňufákom, uši sú vzpriamené trojuholníkového tvaru, ktoré sa vzhľadom na veľkosti hlavy, zdajú malé. Nohy sú svalnaté. Chvost je na konci zakrútený. Oči má mandľového tvaru.
Farebne má na srsti rôzne odtiene sivej a čiernej, pričom na tvári ma typickú bledú masku a biele sfarbenie na nohách a v spodných častiach tela.
Povaha
Ako sme už spomínali, tak táto rasa je veľmi priateľská, inteligentná a zvyknutá žiť s ľuďmi, teda veľmi spoločenská. Má jemnú povahu a má rád deti, ale aj napriek tomu netreba zabúdať na ich silu. Deti nesmú fyzicky ubližovať psíkovi, čím učíme deti láske k zvieratám, a taktiež učíme psíkov na ľudskú spoločnosť.
Starostlivosť
Malamut svoju podsadu spod chlpov stráca počas troch týždňov, a to všetko naraz. V tomto období je potrebné vysávanie a upratovanie na dennom poriadku. V prípade, že je teplota vyššia po celý rok, tak sa objavuje pĺznutie celoročne. Malamut sa zásadne čistí sám, ako mačka, oblizuje si chlpy, a preto sa kúpe minimálne, tak jeden krát do roka, alebo menej. Malamutov zásadne nestriháme, prípadne občas češeme.
Pre ich vývoj je dôležité, aby mali kvalitné krmivo. Málo zjedia, aj napriek tomu, že milujú jedlo. Zloženie jedla závisí od ich metabolizmu a aktivity.
Väčšina z nich dospieva vo veku deviatich mesiacov, pričom sa mení aj strava. Šteniatka zvyčajne kŕmime 3x denne. Pri zmene stravy sa riaďte svojimi skúsenosťami alebo sa poraďte s veterinárom.
S ich výcvikom začíname od 6 mesiacov, kedy by mal byť ich pohybový systém už vyvinutý.
Potrebujú veľa pohybu, načo treba zabúdať hlavne ak žijú v byte.
Pri našich teplotách v lete potrebujú dostatočný a pravidelný pitný režim, a do vody môžeme pridať aj kocky ľadu. V lete by nemali mať veľmi veľkú aktivitu, aby sa nevysilil a nezahriali. V prípade, že psíka chováme vonku, tak nesmie byť bez prístrešku, a v prípade námahy v zime, ho musíme nechať vysušiť v teple.
V prípade, že sa rozhodneme, že bude bývať vonku, tak musí mať dostatočne veľký výbeh a plot musí byť vysoký aspoň 2 metre. Búdu treba vystlať slamou, pričom jej strecha musí byť odklápateľná a rovná.
Video:
Fotografia: © bigstockphoto, video: youtube