Psie dostihy
Konské dostihy pozná azda každý. Ale vedeli ste, že existujú aj psie dostihy a že sa tešia veľkej popularite? Psie dostihy sa organizujú zväčša vo väčších mestách špecializovanými klubmi a zúčastňujú sa ich niektoré plemená psov so špeciálnym výcvikom. Kedysi dostihy behávali len chrty, no s postupom času sa týchto pretekov zúčastňuje čoraz viac plemien psov.
Pri psích dostihoch nerozhoduje o výsledku porotca ako je tomu pri výstavách. Vyhráva vždy najšikovnejší a najrýchlejší psík, ktorý dobehne do cieľa ako prvý. Je to zaujímavý dynamický šport plný napätia a neraz aj adrenalínu.
Psie dostihy sú veľmi podobné konským dostihom. Psíci začínajú preteky na štarte, kde sú v špeciálnych štartovacích boxoch. Po odštartovaní pretekov sú psy vypustené na dostihovú dráhu, kde sledujú návnadu ťahanú strojmi po dráhe. Povrch dráhy je pieskový alebo trávnatý. Víťazom je pes, ktorý dobehne do cieľa ako prvý. Menšie psy behávajú súťažné trasy v dĺžke cca. 360 m a väčšie plemená 450 m. Na jedných pretekoch môže štartovať maximálne 6 psov. Každý súťažiaci musí mať farebný návlek na tele so štartovacím číslom a ľahký náhubok (výnimku majú len talianske chrtíky).
Ak by ste mali záujem zúčastniť sa ako divák psích dostihov, v Ivanke pri Nitre je krásna moderná dostihová dráha pre psov. Na stránke klubu sa môžete informovať o ich akciách. V zahraničí sú takéto dostihy omnoho rozšírenejšie a obľúbenejšie. Neraz sa psie dostihy spájajú s vysokými stávkami a spoločenskými podujatiami.
Chceli by ste svojho psíka nechať súťažiť na takýchto dostihoch? V prvom rade je potrebné rozhodnúť sa správne pri výbere psa. Ak sa chcete psím dostihom venovať profesionálne, výber psa by mal byť z dostihovej línie s perfektným rodokmeňom a predispozíciami pre tento šport. Najvýkonnejšie dostihové psy patria do skupiny chrtov – anglický chrt a vipet. Ak už máte doma šteniatko – budúceho pretekára, je dobré skontaktovať sa s kynológom, ktorý sa venuje tréningu psov na psie dostihy a vysvetlí vám, ako viesť vášho psa. So špeciálnym dostihovým výcvikom sa začína okolo 8. mesiaca veku. Po zvládnutí výcviku a pri výbornej fyzickej kondícii môžete psa prihlásiť na skúšky, ktoré ak zvládne, bude mu vystavená licencia. Skúška mladých psov sa skladá z jedného behu, kde pes behá sám a troch behov spolu s inými psami, pri ktorých psa posudzuje rozhodca. Licencia môže byť vydaná u malých plemien psov vo veku 12 mesiacov a viac a u stredných a veľkých plemien vo veku 15 mesiacov.
Fotografia: © bigstockphoto