Pes v aute – bezpečnosť na prvom mieste

Cestovanie autom so psom je občas nevyhnutné a to hlavne keď bývame vo väčšom meste alebo je nutná návšteva veterinára takže je potrebné psa na cestu v aute zvykať. Najlepšie je zvykať na to psa už v šteňacom veku keď si rýchlo na všetko zvyká a je manipulácia s ním (hlavne pri veľkých plemenách) ešte ľahká.

Bolo by dosť komické sledovať ako majiteľ nakladá 80 kilovú dogu do auta ktorá auto nepozná a tam ísť nechce! Je preto potrebné šteniatku hneď zo začiatku ukázať, kde je v aute jeho miesto a tam ho potom voziť stále. Je nevhodné šteňa najprv držať na kolenách a keď prerastie možnosti kolien preučiť ho na to že už na kolenách byť nemôže, bude zbytočne zmätené. Pokým sa pes v dospelej veľkosti bude zmestiť do priestoru na nohy pred sedadlom spolujazdca, je najlepšie naučiť ho voziť sa tam aby sme ho mali pod dozorom.

Väčšie psy bude potrebné voziť v kufri, na zadnom sedadle, v klietke alebo prívesnom vozíku. Na vozenie sa psy ľahko naučia – nalákame ho do auta na maškrtu a v aute ho ju dostane. Naštartujeme a pár minút psíka vozíme pričom ho stále hladíme ak by bol nervózny a potom dostane opäť odmenu. Tak si pes spojí vozenie sa s odmenu a bude sa do auta tešiť. Najdôležitejšie je pri vození psa v aute zabezpečiť našu aj jeho bezpečnosť pri jazde.

Nesmie sa stať že psa hoci malého máme pri šoférovaní na kolenách alebo sa nebodaj motá po celom aute! Pri prudkom zabrzdení sa ľahko môže zraniť alebo sa dostať pod pedále čo hrozí autonehodou. Preto je najlepšie učiť psa po nástupe do auta ľahnúť si a čakať, na začiatok ho môžeme upútať na vodidlo napríklad o držiak na dvere kým nezistí že v aute sa dá len ležať. Pre vozenie psa na sedadle spolujazdca existujú popruhy ktoré majú funkciu bezpečnostného pásu a v prípade prudkého brzdenia psa ochránia pred pádom zo sedadla. Každopádne je bezpečnejšie voziť veľkého psa upútaného postrojom na zadnom sedadle aby nám nebránil vo výhľade do spätného zrkadla.

Ešte pohodlnejšie je psa voziť v otvorenom kufri teda vybraním krycieho plastu takže pes pri sedení vidí pohodlne do auta aj von. Takto môžeme voziť len psa pokojného a poslušného ktorý počas jazdy nebude preskakovať z kufra na zadné sedadlá. V prípade že máme veľkého a hyperaktívneho psa, bude treba trošku väčšie auto, kde sa do kufra dá dať klietka do ktorej sa pes pohodlne zmestí. Takáto klietka je veľmi dobrá hlavne v letnom období, kedy môže byť v nej pes bezpečne zavretý a kufor môže byť dokorán otvorený aby bolo zabezpečené prúdenie vzduchu pretože v lete sa v zatvorenom aute veľmi rýchlo vzduch prehreje až na 70 °C čo už ohrozuje priamo život psa. Klietky sú kovové a dajú sa vyrobiť presne na mieru kufra konkrétneho auta špecializovanými firmami alebo si môžeme kúpiť plastovú prepravku bežne dostupnú v obchodoch s chovateľskými potrebami.

Poslednou možnosťou ktorú využívajú hlavne chovatelia viacerých psov je prívesný vozík za auto, kam sa dajú umiestniť 1 – 6 psov. Vozíky majú pre každého psa zvlášť prepravné miesto so samostatným vstupom aby sa dali naložiť aj psy agresívne ktoré sa neznesú s inými psami. Rozmery vnútorných priestorov sú aj na veľké plemená – 170 x 120 x 90 cm, sú z hliníkovej konštrukcie pre ľahkú dezinfikovateľnosť a na ležanie majú na spodku drevené rošty, pričom zvrchu aj na každom vstupe pre psa sú vetracie mriežky. Výber možností na prepravu psa je preto široký a závisí na veľkosti psa a finančných možnostiach pre čo sa rozhodneme.

Autor: Monika Muríňová, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnoťte článok
[Spolu: 6 Priemer: 3.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *