Čivava

Plemeno čivavy sa považuje za najmenšie psie plemeno na svete. Meno Čivava dostala podľa mexického štátu Chihuahua. Do Európy ho v 16. storočí prvýkrát priviezol slávny prieskumník Krištof Kolumbus, kedy si čivava získala svoju popularitu.

Toto plemeno bolo používané pri náboženských obradoch a bolo zaradené medzi psy vyššej triedy. V roku 1904 sa stalo jedným z najobľúbenejších psích plemien na svete. Živé energické malé čivavy sú často označované ako „kabelkové psy“.

Čivava má pekne zaoblenú hlavu v tvare jablka. Papuľa je krátka a jemne zašpicatená. Uši sú veľké a vztýčené nahor. Oči sú okrúhle, veľké a posadené ďaleko od seba. Farba očí je zvyčajne tmavej farby. Nohy čivavy sú krátke a tenké. Chvost je dlhý v tvare kosáka stočeného dohora alebo do strany. Čivava má dlhšiu hladkú srsť, ktorá môže byť v niektorých prípadoch mierne vlnitá.

Patrí medzi veľmi inteligentné plemená. Je to jedno z najpopulárnejších spoločenských plemien na svete. Čivavy sú veľmi oddané, verné, pozorné, živé a nebojácne. Tieto psy sú väčšinou oddaní svojmu pánovi, všetci ostatní sú pre nich podozriví. Čivavy nemajú v láske cudzích ľudí, čo z nich robí dobrých strážnych psov. Čivavy potrebujú od človeka veľa pozornosti. Je to veľmi aktívny pes, preto sú potrebné každodenné prechádzky v záujme jeho zdravia. Je dôležité dbať o čistotu tohto plemena. Čivava by sa mala kúpať raz alebo dvakrát za mesiac, no pri kúpaní treba venovať osobitnú pozornosť, aby sa im voda nedostala do uší. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k infekcii. Ich pazúry by mali byť pravidelne strihané.

Potrava by sa mala rozdeliť do viacerých menších porcií počas dňa. Sú nesmierne citlivé na chlad, preto v prípade nepriaznivého počasia je na mieste siahnuť po oblečení pre psy.

Priemerná dĺžka života čivavy je 16 rokov, čím sa zaraďuje medzi najdlhšie žijúce psy na svete. Sú však náchylne k niektorým zdravotným problémom ako je hypoglykémia, problémy s očami, choroby srdca či problémy ďasien. Toto plemeno sa rodí s mäkkým bodom na hornej časti hlavy nazývaným „molera“. Ide v podstate o neuzatvorenú lebku, na toto miesto je potrebné dávať pozor, pretože zásah do tohto miesta by mohol čivavu zabiť. Pri chove čiváv sa vyžaduje odborná pomoc pri pôrode a zvýšená starostlivosť o chrup.

Video:

Fotografia: © bigstockphoto, video: youtube

Ohodnoťte článok
[Spolu: 13 Priemer: 3.4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *