Gavalieršpaniel Kráľ Karol (Cavalier King Charles Spaniel)

Gavalieršpaniel Kráľ Karol (Cavalier King Charles Spaniel), aj keď sa svojím názvom podobá na plemeno Španiel Kráľ Karol (King Charles Spaniel), je od neho odlišný predovšetkým dlhším nosom a vyššou postavou. Tento elegantný pes je pomenovaný po dvoch britských kráľoch, Karolovi I. a Karolovi II., ktorí boli známi svojou láskou k týmto spoločenským psíkom.

Pôvabná postava a vzhľad

Rozdiel medzi gavalieršpanielom a jeho predchodcom spočíva v niekoľkých charakteristikách, vrátane veľkosti a vzhľadu. Gavalieršpaniel je robustnejší, váži až 8 kg a má dlhší nos. Jeho srsť je hodvábna a môže byť v rôznych farbách, ako je čierna s pálením, červená, bielo-oranžová alebo trojfarebná. Tento pes je známy svojím jemným výrazom a pôvabným vzhľadom, ktorý odráža názov „gavalier“ – skutočný šarmantný spoločník.

História plemena – od kráľovských dvorov k moderným domácnostiam

Predkovia gavalieršpaniela, trpasličí španieli, boli obľúbení medzi európskou šľachtou už celé storočia. Kráľ Karol I. a jeho syn Karol II. často mali pri sebe týchto psíkov, ktorí ich sprevádzali na každom kroku. Tieto psíky boli obdivované v umení, napríklad na obrazoch od Antonia van Dycka, kde sú zobrazené po boku kráľovských postáv. Plemeno, pôvodne krížené s inými druhmi, sa do roku 1926 zmenilo na verziu s dlhším nosom, keď americký chovateľ Roswell Eldridge začal hľadať španielov starého typu.

Povaha a správanie gavalieršpaniela

Gavalieršpaniel Kráľ Karol je pes s priateľskou a oddanou povahou. Je veľmi spoločenský, dobre vychádza s deťmi, inými psami aj domácimi miláčikmi. Tento pes sa rýchlo prispôsobuje, je inteligentný a dobre reaguje na tréning. Nie je nervózny a štekať ho málokedy uvidíte, preto nie je ideálnym strážnym psom. Napriek tomu sa môže občas prejaviť jeho poľovnícky inštinkt, keď sa rozhodne loviť myši.

Zdravie a dedičné problémy

Gavalieršpaniel môže trpieť niektorými genetickými chorobami. Medzi najčastejšie patrí syndróm občasného padania (EFS), pri ktorom pes zažíva svalové kŕče spôsobené stresom alebo námahou. Okrem toho, niektorí gavalieršpanieli môžu trpieť syndrómom suchého oka, čo vyžaduje neustálu starostlivosť. Medzi vážnejšie choroby, ktoré sa vyskytujú v tomto plemene, patrí syringomyélia a mitrálna endokardióza (MVD), ktoré môžu viesť k vážnym neurologickým a srdcovým problémom.

Výživa a starostlivosť

Správna výživa je kľúčová pre zdravie gavalieršpaniela. Ich tráviaci systém je prispôsobený na stravu bohatú na mäso. Preto je dôležité vybrať kvalitné krmivo, ktoré obsahuje minimum obilnín. Pri zmene stravy je potrebné prejsť na nové krmivo postupne, aby sa predišlo tráviacim problémom. Keďže majú dlhú srsť, je potrebné ju pravidelne česať, najmä v oblastiach ako sú uši a pod pazuchami, aby sa predišlo plstnateniu.

Výchova a aktivity pre gavaliera

Gavalieršpaniel je pes, ktorý si rád užíva spoločnosť a aktivity. Je ideálnym spoločníkom pre rodiny, jednotlivcov aj starších ľudí, ktorí mu poskytnú dostatok pohybu a pozornosti. Napriek svojej veľkosti je veľmi aktívny a rád sa zapája do hier, prechádzok a rôznych aktivít. Tento pes je veľmi priateľský a rýchlo sa učí, takže je vhodný aj pre začínajúcich majiteľov.

Ako nájsť správneho chovateľa

Ak ste sa rozhodli pre gavalieršpaniela, je dôležité nájsť renomovaného chovateľa, ktorý sa stará o zdravie a pohodu svojich psov. Vyhnite sa chovateľom, ktorí predávajú šteniatka bez preukazu pôvodu a zdravotných testov, pretože to môže viesť k problémom so zdravím a správaním psíka. Dobrý chovateľ vám poskytne potrebné informácie o plemene, zdraví a starostlivosti o šteniatka.

Gavalieršpaniel je skvelý spoločník pre každého, kto hľadá priateľského, inteligentného a oddaného psa. Tento pes sa rád stane súčasťou rodiny a prinesie do domácnosti množstvo radosti a šarmu.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnoťte článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *