Ako sa starať o psa v zime?
Zima je pre všetky divo žijúce zvieratá veľmi náročným obdobím, kedy mnohé z nich uhynú na nedostatok stravy a niekedy aj na kruté mrazy. Ale nielen divoké, ale aj domáce zvieratá si vyžadujú v tomto období omnoho viac starostlivosti. Keďže sú na nás vo všetkom odkázané, je len na nás, aby sme im poskytli všetko, čo potrebujú.
Psící žijúci vonku
Zvláštna opatera počas zimy patrí hlavne psom žijúcim celoročne vonku. Tí sa zväčša prispôsobili a oproti psom žijúcim v domácnosti majú omnoho hustejší kožuch, ktorý ich chráni pred nízkymi teplotami aj pred dažďom či snehom.
Najdôležitejšie je počas zimy zabezpečiť psíkovi dostatočne zateplenú búdu. Tú môžete zatepliť polystyrénom, rôznymi izolačnými materiálmi alebo niektorí majitelia používajú aj výhrevné podlahy. Záleží od konkrétneho plemena, odolnosti psa aj možností chovateľa. Ak je psík v koterci, nezabúdajte aj na jeho podlahu, ideálne sú drevené dosky.
Podávanie teplejšej vody na pitie a jej častejšia výmena počas mrazivých dní je nevyhnutná. Počas extrémnych mrazov je lepšie zatvárať psa do interiéru, pozor však, aby nebol veľký teplotný rozdiel medzi teplotou v koterci a miestnosti, kam psa počas noci umiestnite.
Psy majú počas zimy zvýšené energetické nároky – telo totiž potrebuje vytvárať omnoho viac tepla než v inom ročnom období. A preto je dobré podávať psíkom kvalitnejšie krmivo s vyšším obsahom energie.
Bytoví miláčikovia
U psíkov chovaných v domácnosti je to jednoduchšie. Ak nemá psík dostatočne hrubý kožuštek, je potrebné ho obliekať. Či už si preňho oblečenie vyrobíte zo starého detského oblečenia alebo si ho kúpite, je to na vás. Základom je, aby ho ochránilo pred mrazom a snehom. V tomto období sú veľmi časté ochorenia dýchacích a močových ciest. Správnym obliekaním viete znížiť riziko prechladnutia.
Veľmi dôležité je po každej prechádzke v zime vonku umyť dôkladne labky. Vo väčšine miest sa chodníky solia a táto soľ dokáže napáchať škody na citlivých psích vankúšikoch. Topánky znesie máloktorý psík a popravde, ani nie sú potrebné. Stačí sa vyhýbať presoleným chodníkom a dbať na očistu po prechádzke.
Ak zbadáte, že váš psík ťažšie dýcha alebo často kýcha, určite neváhajte a navštívte svojho veterinára. O najčastejších ochorenia psíkov počas zimy sa dočítate v nasledovnom článku.
Fotografia: © bigstockphoto